Obecni duszpasterze parafii

PROBOSZCZ - Ks. Andrzej CHUTKOWSKI, pełniący tę posługę od 1 lipca 2005 r

WIKARIUSZ    - Ks. Piotr WALIŃSKI, pełniący tę posługę od 26 sierpnia 2015 r

Pierwszym  proboszczem parafii pw. Świętej Trójcy w Supraślu był Ks. Gustaw Bayern, przybyły tu z parafii w Kirchbergu w Niemczech na prośbę społeczności Supraśla (władze carskie zgodziły się na powstanie parafii rzymskokatolickiej w Supraślu z zastrzeżeniem, iż ksiądz-Polak ani język polski nie będą dopuszczone do liturgii kościelnej w tej świątyni). Ks. Gustaw rozpoczął swoją posługę jako proboszcz parafii dnia 1 maja 1868 r., ale już wiosną 1869 r. został aresztowany i pod eskorta kozacką wywieziony z Supraśla. Jego miejsce zajmowali już księża polscy, którzy jednak, aż do odzyskania niepodległości przez Polskę, zmieniani byli dość często, jako niewygodni władzom zaborczym.

Przez cały okres istnienia parafii w Supraślu najdłużej funkcję proboszcza pełnił Ks. Otto Sidorowicz - przez 37 lat (od 7 maja 1923 r. do 23 grudnia 1960 r.)

Ks. Otton Sidorowicz

(Ks. Otto Sidorowicz)

W ostatnich latach posługę duszpasterską jako wikariusze parafii pełnili:

- ks. MARIUSZ BORYS

- ks. ROBERT TWORKOWSKI

- ks. MAREK LIPISZKO

- śp. ks. WŁODZIMIERZ PRAWDZIWY

Obecny proboszcz - Ks. Andrzej Chutkowski - jest 24. kapłanem, pełniącym funkcję proboszcza blisko 150-letniej parafii pw. Świętej Trójcy w Supraślu.

Ks. Andrzej Chutkowski urodził się 30 grudnia 1967 r. w Białymstoku, jako syn Czesława i Ludwiki. Po ukończeniu VI LO im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku, wstąpił w 1986 r. do Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku. Dnia 31 maja 1992 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk Ks. Arcybiskupa Edwarda Kisiela, Metropolity Białostockiego. Przez rok pracował jako wikariusz i katecheta w Parafii pw. Świętej Trójcy w Juchnowcu. Od 6 lipca 1993 r. - przez 12 lat - pełnił funkcję wikariusza Parafii pw. św. Wojciecha w Białymstoku i pracował jako katecheta, najpierw w Szkole Podstawowej nr 33, a następnie w Publicznym Gimnazjum nr 13 w Białymstoku. Przez wiele lat był przewodnikiem "Grupy Amarantowej" Białostockiej Pieszej Pielgrzymki na Jasna Górę, a od 2002 r. - przez trzy kolejne lata - jej głównym organizatorem i kierownikiem. Na mocy dekretu Ks. Arcybiskupa Stanisława Szymeckiego, w latach 1997-2005, pełnił także funkcję kierownika diecezjalnych pieszych pielgrzymek do sanktuariów w Krypnie i Juchnowcu.

Dekretem z dnia 1 lipca 2005 r. został mianowany proboszczem Parafii pw. Świętej Trójcy w Supraślu i pracuje jako katecheta w Liceum Plastycznym.

Do 2011 r. - przez 10 lat, ks. Andrzej, pełnił także funkcję Moderatora Diecezjalnego Domowego Kościoła Archidiecezji Białostockiej.

27 lutego 2017

Poniedziałek, Rok A, I Dzień powszedni